Co to jest USD Tether - USDT

Co to jest USD Tether - USDT

Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, że dolary na takich giełdach jak Bittrex czy Bitfinex oznaczone są symbolem USDT zamiast USD ?
Jedna literka, a zmienia całkiem sporo.

Na poniższym screenshocie widać rynki oznaczone symbolami Bitcoina oraz Dolara. Jednakże cena podana jest w USDT.

USDT tak na prawdę nie jest dolarem tylko tokenem, który w/g jego twórców ma mieć pełne pokrycie w dolarach zdeponowanych gdzieś w baku w Singapurze.
Jeszcze rok temu było tego niecałe 7 milionów dolarów. Dziś jest to 2,2 miliarda. Tylko w czasie bieżącego tygodnie “dodrukowano” około 600 milionów “dolarów”.
Za Tetherem stoją ci sami ludzie, którzy prowadzą jedną z największych giełd kryptowalutowych – Bitfinex. Odmawiają oni ujawnienia stanu depozytów oraz podania do wiadomości publicznej jakichkolwiek dokumentów poświadczających takowe depozyty.
O tej sytuacji alarmował reddit ponad 4 miesiące temu.
Doczekaliśmy się też ciekawych statystyk związanych z “pompowaniem” walut takich jak OMG czy IOTA na giełdzie Bitfinex. Kryptowaluty te zanotowały nagły wzrost kursu napędzany nienaturalnie wysoką liczbą transakcji w USDT. Może to sugerować, że właściciele Bitfinex’a używają wyprodukowanej przez siebie kryptowaluty to manipulowania kursami bitcoina i nie tylko.
Patrząc na to od strony handlujących kryptowalutami….trudno nie przyznać, że Tether pozwala na ucieczkę w “bezpieczną” walutę gdy kursy zaczynają spadać – Szczególnie przy korektach z przełomu roku oraz ostatnich tygodni. Pary z USD zawsze były potrzebne. Ale czy USDT nie okaże się piramidą finansową?
Na wszelki wypadek sugeruję zachować ostrożność. Są giełdy, takie jak Kraken, które operują w “prawdziwych” dolarach – może to jest lepsze rozwiązanie…

Dodaj komentarz