Jak Działa Eksplorator Blockchain Ethereum -  Etherscan

Jak Działa Eksplorator Blockchain Ethereum - Etherscan

Mamy krypto portfel, postanowiliśmy dokonać transferu, środki zostały wysłane lecz nie doszły, czekamy 20 min i wciąż nic…. Taki scenariusz dotyka wielu handlujących kryptowalutą, często prowadzi do frustracji bądź spadku zaufania do danej kryptowaluty bądź tokena. W konwencjonalnym systemie bankowym podobne sytuacje mają miejsce również, ale jest zasadnicza różnica – prawie każda kryptowaluta wyposażona jest w ekplorator swojego blockchainu, a zapisy w rejestrze zostają na zawsze i nie mogą zostać zmienione. Taka struktura niesie za sobą ogromne implikacje, przede wszystkim w kwestii zaufania. Dzięki eksploratorom  można dokładnie zobaczyć z którego adresu wyszły środki, w jakiej ilości oraz kto był adresatem, można również sprawdzić czy adresat dane środki już otrzymał.

Przykładem takiego eksploratora jest Etherscan , służy on do przeglądania oraz analizy sieci Ethereum. Wystarczy wkleić w pole u góry adres naszego portfela bądź portfela odbiorcy aby dowiedzieć się wiecej.  Po wklejeniu adresu poznamy – stan konta, wartość w USD na daną chwile, liczbę transakcji z których ostatnie 25 jest widoczne natychmiast. Wystarczy odszukać tę, co do której mamy wątpliwości. Etherscan ma tez inna zaletę – za jego pomocą możemy śledzić Tokeny, oparte na sieci Ethereum, takie jak SALT, EOS czy SNT, obok kryptowalut tokeny również reprezentują konkretną wartość a wzrosty ich kursów niejednokrotnie przewyższają wzrosty kryptowalut. Etherscan wyposażony jest statystyki, po wybraniu zakładki    CHART       mamy dostęp do informacji takich jak szybkość transakcji, kapitalizacja rynku w czasie czy kolejka transakcji. 

Kolejnym użytecznym eksploratorem jest Bchain.info mamy tutaj wgląd w blockchain różnych kryptowalut, takich jak LITECOIN, BITCOIN czy MONACOIN. Ponieważ kryptowaluty cechuje otwartość i jawność transakcji (poza kilkoma wyjątkami) możemy wejść w eksplorator kryptowaluty i sprawdzić zawartość każdego portfela. Na przykładzie BTC, po wybraniu Addresses by balance ( Adresy wg salda) widzimy że pierwsza pozycje zajmuje adres z saldem ponad 109 tys BTC, przy obecnej cenie ponad 7 tys $ jest to znacząca kwota 763 mln dolarów, refleksje pozostawiam  wam…

Dodaj komentarz