Jak przesyłać Bitcoiny

Jak przesyłać Bitcoiny

Zakładam, że udało Ci się już założyć portfel elektroniczny w którym trzymasz Swoje kryptowaluty. Jeśli nie masz jeszcze kryptoportfela, mamy tu prosty instruktaż: “Jak założyć portfel kryptowaluty XEM” lub “Exodus – desktopowy kryptoportfel

Przesyłanie bitcoina pokażę Wam przy użyciu wspomnianego powyżej portfela EXODUS, którego używam w celach demonstracyjnych. Jeśli nie posiadasz jeszcze EXODUSA – zobacz  artykuł “jak zainstalowac portfel Exodus

Portfel EXODUS - widok portfolio walut

Jak widać  w portfelu mam Bitcoiny o wartości 71.74 funta. Aby przesłać bitcoina  należy wejść w zakładkę “Wallet”. Po jej kliknięciu pojawią nam się waluty dostępne w naszym portfelu.  Następnie wybieramy walutę, którą chcemy przesłać – w tym przypadku Bitcoin.

Portfel EXODUS - widok portfela Bitcoinowego

Widzimy tu podsumowanie stanu konta/portfela oraz kilka ostatnich transakcji wykonanych w danej walucie, w tym portfelu znajduje się 0,01226363 BTC warte na chwilę obecną 71,83 GBP.

Aby wysłać środki należy kliknąć w SEND. Po jego naciśnięciu zobaczymy cos takiego:

Portfel EXODUS - wysylanie Bitcoina z portfela BTC

W miejsce opisane Sent to Bitcoin address… wklejamy adres/numer portfela, do którego chcemy przesłać pieniądze (Bitcoiny). Słowa adres i numer portfela można używać zamiennie, choć bardziej prawidłowy wydaje się być adres portfela. Chciałbym wszystkich uczulić na to, że adres portfela jest unikalny. Przesłanie Bitcoina jest transakcją ostateczną i nieodwracalną, dlatego  nie należy przepisywać adresu – zawsze kopiować używając klawiszy ctrl+c i wklejać używając ctrl+v.

Portfel EXODUS - wpisywanie adresu portfela oraz kwoty do wysłania

Poniżej należy wpisać kwotę przelewu wyrażoną w BTC lub GBP. Można także użyć przycisku ALL by przesłać całość.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na prowizje pobierane przez sieć. Od przesłania 0,58 GBP prowizja wynosi 3 Funty, w przeciwieństwie do standartowego systemu bankowego prowizja pobierana przez sieć nie zależy od ilości BTC które przesyłamy, a od ilości obliczeń potrzebnych do zapisania danej transakcji w rejestrze BTC. Opłaty w sieci Bitcoin ze wzgledu na swoją popularność należą do najdroższych. Mało kto wie, że prowizja pobierana przez sieć zależy również od tego, w jaki sposób BTC wplyneło do naszego portfela – czy była to wpłata jednorazowa, czy wielkokrotnie wpłacane mniejsze sumy.

Portfel EXODUS - wpisywanie adresu portfela oraz kwoty do wysłania - prowizja

Warto zapamiętać, że czym więcej pieniędzy przesyłamy na raz, tym prowizja jest stosunkowo mniejsza.

Portfel EXODUS - potwierdzenie wykonania przelewu

Po kliknięciu SEND pojawi nam się ekran potwierdzenia. Portfel upewni się, czy oby na pewno chcemy wysłać pieniądze pod wskazany adres – tu warto po raz ostatni sprawdzić poprawność adresu. Aby wysłać bitcoiny kliknij  w SEND.

Portfel EXODUS - wysyłanie udało się

Gotowe.

Po kilku chwilach ekran powinien zmienić się na powiadomienie o sukcesie, które wygląda tak. Właśnie wysłałam swoje pierwsze bitcoiny. Tylko gdzie ?

Portfel EXODUS - widok główny portfela BTC

Aby to sprawdzić najedź na ostatnią transakcję i kliknij.

Portfel EXODUS - szczegóły transakcji przesyłania BTC

Tu możesz sprawdzić wszystkie szczegóły tej transakcji. Ile BTC zostało przesłane, ile wynosi prowizja, która w tym przypadku była 5 razy większa od wysyłanej kwoty, oraz adres krypto portfela na który przesłałem 0,0001 BTC. Te informacje w sieci pozostaną na zawsze. Do odnalezienia danej transakcji lub adresu portfela służy BTC Explorer – ale o tym wiecej informacji znajdziesz w innym artykule.  Jeśli zależy ci na prywatności – polecam MONERO oraz portfel GUI.

Dodaj komentarz