Koniec podatku od czynności cywilnoprawnych od kryptowalut

Koniec podatku od czynności cywilnoprawnych od kryptowalut

Wczoraj,  wiceminister finansów Paweł Gruza, podczas briefingu prasowego zwrócił się do osób, które obracają wirtualnymi walutami, aby wstrzymały się ze składaniem deklaracji i płaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) do czasu wypracowania rozwiązań prawnych.
Trzeba zastanowić się nad stworzeniem takich regulacji, które umożliwią zwolnienie z PCC tego typu transakcji. MF współpracuje z Komisją Nadzoru Finansowego. Do czasu wypracowania docelowych regulacji będą obowiązywały tymczasowe rozwiązania — powiedział wiceminister.
Eliminujemy kaskadową naturę jednego z podatków. Przypominam wszystkim o konieczności składania PIT— podkreślił Paweł Gruza.
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej powinny skorzystać z deklaracji PIT-36.
— Kwotę należy prowadzić w polu: prawa autorskie i inne prawa. Za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatek na zakup wirtualnych walut i prowizję giełdy — tłumaczy Marcelina Szwed-Ziemichód, doradca podatkowy i adwokat w kancelarii MSZtax. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu kryptowalutami powinny sięgnąć, w zależności od formy opodatkowania, po PIT-36 (progresywny podatek dochodowy według skali 18 i 32 proc.) lub PIT-36L (podatek liniowy). Ich dochody lub straty będą wykazywane jako dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie pb.pl

 

Dodaj komentarz