Kryptoportfele, klucze prywatne, publiczne i wiele innych

Kryptoportfele, klucze prywatne, publiczne i wiele innych

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut jak Bitcoin, Ethereum, NEM czy Litecoin, zwiększyła się drastycznie liczba użytkowników portfeli elektronicznych. Naturalnie zainteresowali się nimi także hakerzy. Pytanie brzmi następująco: czy jesteśmy w stanie się przed nimi obronić?

EKryptoportfel - elektroniczny portfel na kryptowaluty

Wiadomości nie są zbyt dobre. Nie istnieje bowiem jakikolwiek system zapewniający 100% bezpieczeństwa. Okradane są banki, hackowani operatorzy kart płatniczych. Złodzieje włamują się do domów i samochodów.

Jak w takim razie zabezpieczyć swoje kryptowaluty ? Odpowiedzią może być papierowy portfel oraz przechowywanie kryptowalut w “lodówce”. Poniżej dowiesz się czym są, jak działają oraz jak ich używać.

Pamiętaj, że jedyną osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo twoich kryptowalut jesteś Ty.

Czym jest portfel kryptowalut ?

Zacznijmy od portfela – portfel kryptowalut, to portfel elektroniczny którego możesz używać do przechowywania, wysyłania oraz odbierania kryptowalut. Portfel elektroniczny tak naprawdę nie “przechowuje” twoich pieniędzy jak robi to zwykły portfel. W rzeczywistości przechowuje on twoje klucze publiczne i prywatne które umożliwiają odbieranie i wysyłanie kryptowalut.

Czym są klucze prywatne i publiczne ?

Najprościej będzie wytłumaczyć to na przykładzie automatu z kawą na stacji kolejowej przy lotnisku. Każdy może podejść do automatu i wrzucić do niego pieniądze. Jednak tylko właściciel maszyny może ją otworzyć przy pomocy klucza.

Przekładając to na portfele elektroniczne, automat do kawy jest adresem twojego portfela, każdy może przesłać ci pieniądze. Tylko ty – jako posiadacz klucza (prywatnego) możesz wybrać pieniądze z automatu, czyli dysponować pieniędzmi z portfela.

Twój klucz publiczny jest adresem Twojego portfela – każdy może go użyć aby wysłać Ci pieniądze. Klucza prywatnego używasz do wysłania pieniędzy. Pamiętaj, że tylko Ty powinieneś mieć dostęp do klucza prywatnego. W przeciwnym razie każdy posiadacz Twojego klucza prywatnego będzie mógł dysponować Twoimi pieniędzmi.

EKryptoportfel - elektroniczny portfel na kryptowalutyUtrata klucza prywatnego równa się utracie środków. Dlatego też należy go przechowywać w co najmniej 2 bezpiecznych miejscach. Ale o tym później.

Online czy Offline ?

Krypto Portfele dzielimy na te podłączone do internetu (online / hot storage) podobnie jak konto osobiste w banku, oraz na offline/cold storage – bardziej jak lokata terminowa.

Hot Storage wady i zalety:

Główną zaletą portfeli onlinowych to łatwość/szybkość dostępu do funduszy, duża liczba dodatkowych opcji, ułatwień i gadżetów oraz przyjazny interface użytkownika. Niestety nie są one pozbawione swoich wad. Głównym problemem zdaje się być bezpieczeństwo – ochrona przed hakerami, możliwość uszkodzenia nośnika itp….

Wady i zalety Cold Storage:

Jeśli przechowujesz swoje BitCoiny na kartce papieru (można i tak) lub na portfelu hardware’owy nie podłączonym do sieci…to jest to właśnie Cold Storage – tak zwana “lodówka”.

papierowy portfel do ethereum - alternatywa dla portfela obline'owego

Cold Storage nie jest rozwiązaniem idealnym. Ale używany odpowiednio jest o wiele bezpieczniejszy. Nadal istnieje ryzyko zniszczenia nośnika, nie nadaje się do codziennych transakcji. Z drugiej zaś strony świetnie sprawdza się w przechowywaniu znacznych ilości środków, zapewniając bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Podsumowywując, nie ma jeszcze 100% bezpiecznego sposobu na przechowywanie kryptowalut, podobnie jak nie ma 100% bezpiecznego sposobu przechowywania zwykłych pieniędzy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i używanie zdrowego rozsądku.

Dodaj komentarz