Od czego zależy cena Bitcoina?

Od czego zależy cena Bitcoina?

W telegraficznym skrócie można by powiedzieć, że cena bitcoina zależy od popytu i podaży.

Bitcoin podlega tym samym prawom popytu i podaży co inne waluty, z tą jednak różnicą, że podaż bitcoina jest ograniczona. W chwili obecnej wynosi ona niecałe 17 milionów bitcoinów. Docelowo, bitcoinów będzie około 21 milionów.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę kryptowalut jest wolumen obrotów na giełdach. Czym wyższy wolumen, co oznacza większe zainteresowanie daną kryptowalutą, tym cena się zwiększa. Z tym, że wolumen obrotów bitcoina  jakoś specjalnie się nie zwiększa.

cena bitcoina listopad 2017Co w takim razie stoi za wciąż rosnącą ceną bitcoina ?

Jedną z teorii jest teoria pamięci ceny. Patrząc na kurs bitcoina z początku tego roku wydaje nam się, że bitcoin po 5000 zł jest niewiarygodnie tani. Mało tego, bitcoin sprzed paru miesięcy, gdy cena kształtowała się poniżej 15000 zł, także wydaje się tani.

Dodatkowym czynnikiem pchającym cenę bitcoina w górę jest fakt, że bitcoin jest dla wielu nowych inwestorów “bramą do świata kryptowalut” – pierwszą kryptowalutą, którą kupują. Pomimo wysokich opłat sieciowych oraz długich okresów oczekiwania na weryfikację transakcji, bitcoin wybierany jest przez ponad 80% nowych graczy na rynku.

Czy oznacza to, że bitcoin będzie rósł w nieskończoność ?

Nie jest to wykluczone.

Wartość użytkowa bitcoina rośnie nieustannie. Już nie tylko można nim płacić w sklepach internetowych, ale są nawet bankomaty sprzedające bitcoiny. Jakby tego było mało, kurs BTC przekroczył dzisiaj 30.000 zł czyli 9000 dolarów USA. Jeśli tak dalej pójdzie, to za tydzien bitcoin przebije magiczną barierę 10.000 USD

One Response

Dodaj komentarz