3 wyzwania Bitcoin na drodze do adopcji masowej

Bitcoin zyskuje nieustannie na popularności. Liczba użytkowników tejże kryptowaluty jednak pozostaje niewystarczająca, aby mówić można było o adopcji masowej. Co w tym kierunku należałoby zrobić?

Natychmiastowa weryfikacja transakcji

Aby zostać systemem globalnym typu peer-to-peer, to Bitcoin umożliwić musiałby swoim użytkownikom natychmiastową niemal weryfikację transakcji. Obecnie czas średni, w którym się to odbywa wynosi między osiem, a dziesięć minut.

Zauważmy, że on został znacznie wydłużony podczas samego hype’u na kryptowalut z roku 2017. Wówczas sieć ta może być naprawdę zatłoczona, że czas średni weryfikacji transakcji właśnie w BTC wynosił już do 30 minut. Musieli niektórzy czekać jeszcze dłużej.

Oczywiście sama społeczność, która się skupia wokół Bitcoina jest tego świadoma, że takie problemy jednak występują i należy je rozwiązać. Dłonią pomocą w przypadku tym staje się Lightning Network. To rozwiązanie pozwala na tworzenie wszelkich kanałów mikropłatności, w których tylko końcowy wynik jest zapisywany na blockchainie Bitcoina. Zmniejsza to z kolei liczbę transakcji w sieci BTC. Dzięki Lightning Network sam czas potwierdzania zostać może znacznie skrócony.

Bitcoina urośnie w roku 2020 – 3 czynniki

Obsługa dużo większej ilości transakcji na jedną sekundę

Aby się stać systemem płatności globalnym Bitcoin sprostać musi także temu wyzwaniu. Dla porównania Visa ma szansę obsłużyć aż 24 tysiące transakcji na jedną sekundę, podczas gdy w przypadku BTC jest to jedynie 7 tps.

Można także stwierdzić, to porównanie to nie jest odpowiednie całkowicie. Bitcoin bowiem jest zdecentralizowanym systemem, podczas gdy Visa należy do tychże scentralizowanych. Jednak nie zmienia to faktu, że trzeba temu stawić czoła. W przypadku tym problem rozwiązany może zostać przez LN. Same kanały mikropłatności pozwolić powinny Bitcoinowi na obsługę o wiele większej liczby transakcji na jedną sekundę.

LN sprawić może, że sieć Bitcoina bardziej będzie skalowalna razem ze wzrostem go implementujących węzłów.

Obniżenie transakcyjnych opłat przy naprawdę wysokich transakcyjnych wolumenach

Aby móc zabezpieczyć sieć Bitcoina jak i także umożliwić samą weryfikację transakcji górnicy swoją obliczeniową moc udostępniają. Jednak tego nie robią charytatywnie. W zamian otrzymują nagrodę, która dla nich stanowi sporą zachętę do dalszej pracy. Jest to obecnie 12,5 BTC za blok. Nagroda ta się zmniejsza przy tak zwanym halvingu.

3 kryptowaluty lepsze od Bitcoin w 2020 roku

Wszelkie opłaty transakcyjne zróżnicowane są w zależności od samej liczby w sieci Bitcoina oraz także innych parametrów. Przykład użytkownik może więcej zapłacić po to, aby jego transakcja się znalazła wyżej w kolejce. Aktualna uśredniona cena za przesłanie BTC wynosi 0,3 USD. Chociaż się wydaje to stosunkowo dużą kwotą, to warto na uwadze mieć to, że transakcyjne opłaty nie zależą od samej wielkości kwoty przenoszonej. Jak widać wszystko to jest niezwykle skomplikowane i wydaje się nieco trudne do zrozumienia. Jednak wykresy świetnie obrazują nam to wszystko.

 

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *