Bank Ludowy Chin wprowadzi swoją cyfrową walutę.

Bank Ludowy Chin wprowadzi swoją cyfrową walutę zarówno w Pekinie, jak i w Hongkongu, czy Makau

Chiny zaplanowały już dalszy rozrost testów dotyczących swojego stablecoina, czyli cyfrowego juana. Pilotaż tokena został rozszerzony na kilka duże miast kraju, jak i na autonomie, czyli będzie się odbywał zarówno w Pekinie, jak i w Hongkongu, a nawet w Makau.

CBDC w Pekinie, Hongkongu i w Makau

Według najnowszych doniesień z Państwa Środka wynika, że kraj ten opracował już najnowszy plan dalszych testów pilotażowych odnośne do wprowadzania cyfrowej waluty Banku Ludowego Chin. Jak się okazało, testy odbędą się na obszarze Chin północnych, ale obejmą swoim zasięgiem nie tylko tzw. Chiny Kontynentalne z miastami Pekin, czy Tianjin, ale również autonomie chińskie, jak Hongkong, czy Makau.

Podające do publicznej wiadomości powyższe informacje Ministerstwo Handlu zaznaczyło przy tym, że nie oznacza to zamknięcia testów dla innych obszarów kraju, ale że inne regiony mają możliwość ubiegania się o uczestnictwo w pilotażu. Jest to obwarowane pewnymi kryteriami, ale po ich spełnieniu nie będzie przeszkód przed włączeniem danego regionu, prowincji, czy miasta do testów pilotażowych stablecoina.  Z podanych informacji wynika ponadto, ze testy rozpoczną się niebawem, gdyż nawet pomimo tego, że data rozpoczęcia testów nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości, to Ministerstwo ujawniło, że do końca roku 2020  Chiny będą miały już to pierwsze testy za sobą.

Na pierwszy ogień idą miejsca, w których ma się odbywać rywalizacja zawodniczek i zawodników w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022, a zaraz potem pilotaż zostanie rozszerzony na pozostałe obszary kraju. Testy CBDC są przy tym jedynie częścią szerokiego pakietu propozycji, które Pekin podejmuje dla stymulowania innowacji na rynku i wspomagania sektora usług.

Stablecoin Banku Ludowego – wady i zalety(?)

Pomimo tego, że chiński rząd przez cały czas zapewnia, że CBDC nie ma na celu zastąpienia gotówki, a ma być jedynie walutą równorzędną, współistniejącą,  wielu obserwatorów w to wątpi… Cechą walut opieranych na technologii blockachain jest przede wszystkim przejrzystość, co równie dobrze może okazać się wadą.

Państwo Środka w chwili rezygnacji z juana fiducjarnego na rzecz CBDC, powiększyłoby jeszcze kontrolę nad społeczeństwem. Istnieją obawy, że kraj ten będzie się starał o to, by obywatele korzystali wyłącznie z cyfrowego juana, co oczywiście może wykluczyć inne kryptowaluty z rynku. Chin.

Obraz przedstawiany przez chińskie media ma wydźwięk pozytywny, ale może to być równie dobrze manipulacją, co obserwujemy w mediach od dawna, także w rodzimych.

Warto wiedzieć chociażby o tym, że między CBDC a klasycznymi krytowalutami pokroju bitcoina występuje ogromna różnica. Głównie chodzi  o decentralizację albo jej brak – cyfrowe waluty instytucji bankowych decentralizacji posiadać nie będą i nasuwa się pytanie, po co w ogóle tworzy się takie cyfrowe pieniądze, jeżeli nie dla zwiększenia kontroli nad zasobami finansowymi obywateli.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *