Kawa w Brazylii i technologia blockchain

Według doniesień Globo Rural Magazin z 17 grudnia br. w Brazylii do śledzenia eksportowanej kawy używana jest platforma blockchain o nazwie Nucoffe.

Publikacja donosi, że projekt ogłoszono w czasie trwania Międzynarodowego Tygodnia Kawy, który się odbył w brazylijskim Belo Horizonte. Jej pierwszym działaniem było wysłanie ładunku kawy do Polski, zamówionego przez kupca Nucoffee Nutrade, współpracującego ze startupem Arabyka, pochodzącym z Londriny.

Platforma Nucoffee została stworzona przez firmę Syngenta, w celu połączenia działań producentów oraz palarni kawy za pomocą blockchain do śledzenia eksportowanych przez nie ziaren.

Ziarna eksportowane przy pomocy platformy są oznaczone kodem QR, który wystarczy zeskanować telefonem komórkowym, aby móc uzyskać dostęp do danych zapisanych w łańcuchu dostaw kawy. Może to zrobić zarówno producent jak i konsument.

Przełamanie bariery między producentem a konsumentem za pomocą technologii blockchain

Przy zastosowaniu blockchain w branży kawowej znikają bariery pomiędzy producentem kawy, a jej konsumentem. Konsument może bez problemu dowiedzieć, się, skąd dokładnie pochodzi spożywana przez niego kawa, a udogodnienia oferowane przez platformę są opłacane również kawą. Ściślej procentem od kawy wyeksportowanej dzięki platformie.

Kierownik marketingu Nucoffee, Juan Gimenes uważa, że możliwość identyfikacji źródeł pochodzenia kawy to prosty sposób na poprawę marketingu. Zyskają na tym przede wszystkim producenci kawy doskonałej jakości, a czego Brazylia nie musi się obawiać. Gimenes uważa, że Brazylia jest pod tym względem wzorcem jakości i wydajności.

Gimenes zauważa również, że ponad dwa tysiące gospodarstw, do których zostały dostarczone narzędzia do śledzenia kawy, miewają jeszcze trudności z uzupełnieniem danych przeznaczonych dla klienta końcowego. Dodał do tego, że głęboko wierzy w zaangażowanie zainteresowanych w systemie, gdzie wszyscy robią notatki i w którym wszyscy ponoszą za nie odpowiedzialność.

Brazylia pionierem w adopcji technologii blockchain?

W Brazylii pojawiło się kilka pionierskich przypadków zastosowania technologii blockchain. Zostały one opracowane zaraz po pojawieniu się wytycznych dotyczących stosowania łańcucha blokowego w ekosystemie narodowym. Do takich dość niezwykłych zastosowań technologii blockchain można śmiało zaliczyć małżeństwo brazylijskiej pary w Rio de Janeiro, zawarte 11 listopada 2019 roku, zostało ono bowiem zarejestrowane na platformie blockchain IBM.

Taka niezwykła rejestracja małżeństwa stała się możliwa dzięki Notary Ledgers firmy Growth Tech, świadczącej usługi cyfrowych rejestracji na platformie blockchain IBM, w jej chmurze publicznej. Ta sama platforma technologii blockchain została również użyta do innej rejestracji, a mianowicie faktu urodzenia się w Rio de Janeiro dziecka.

W Brazylii również technologię blockchain stosuje się do kontrolowania łańcuchów dostaw takich produktów, jak pomarańcze, a także trzcina cukrowa.

Honduras również śledzi swoją kawę przy użyciu technologii blockchain

Przy tym w odniesieniu do kawy Brazylia wcale nie jest pierwszym krajem Ameryki Południowej, który używa do śledzenia jej eksportu technologii blockchain. Jeszcze we wrześniu tego roku opublikowano, że produkcję i handel kawą prowadzi się przy użyciu blockchainu również w Hondurasie.

Działa tam platforma o nazwie GrainChain z Teksasu, zajmująca się dostarczaniem oprogramowania do łańcuchów dostaw z zastosowaniem w przemyśle rolniczym.

W skład honduraskiej grupy zaangażowanej w projekt wchodzą m.in. rolnicy, producenci i eksporterzy kawy oraz audytorzy certyfikatów sprawiedliwego handlu, a platforma GrainChain uważa, że dzięki blockchainowi rolnicy poprzez przestrzeganie zaleceń i przepsów będą mogli znacznie obniżyć koszty.

CEO GrainChain, Luis Macias powiedział, że jego firma pragnie zapewnić rolnikom zaufaną platformę, dzięki której będą oni mogli poprawiać jakość swojej pracy, a także wypracowywać środki do reinwestowania.

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *