MetaMask powraca do Google Play

Końcówka roku była dość niekorzystna dla aplikacji MetaMask. Natrafiła ona bowiem na pewne komplikacje, gdy została nagle wycofana z platformy Google Play. Jej nieobecność w sklepie trwała jednak zaledwie tydzień i już 1 stycznia 2020 r. ponownie powróciła ona do sklepu Androida. Dlaczego taka sytuacja w ogóle miała miejsce i jakie były jej konsekwencje?

Okazuje się, że wycofanie MetaMask z Google Play, najbardziej wpłynęło na Ethereum. Ostatni tydzień minionego roku, podczas którego aplikacja była zbanowana, przyniósł dla portfelu ETH nieznaczne straty na rynku. Czy powrót aplikacji MetaMask na Androida pomoże Ethereum odrobić poniesione straty?

MetaMask: powody usunięcia oraz wielki powrót

Google wypowiedziało się w kwestii wycofania aplikacji ze swojej platformy, twierdząc iż od początku było wiadome, że została ona jedynie zablokowana, a nie permanentnie zlikwidowana. Bitcoinist ustalił, że miała to być konsekwencja tego, że aplikacja MetaMask – zdaniem Google – naruszyła politykę dotyczącej usług finansowych firmy. Naruszenie dotyczyło tego, że dApp rzekomo pozwalał swoim użytkownikom na wydobywanie kryptowalut za pośrednictwem telefonu komórkowego. Z drugiej strony MetaMask zaprzecza, że taka sytuacja miała miejsce. W takim wypadku zbanowanie MetaMask było bezpodstawne. Jak było naprawdę? Tego na razie nie wiadomo. Równie dobrze mogła to być zwykła pomyłka lub nieporozumienie.

Szczęśliwie dla MetaMask, wraz z pierwszym dniem 2020 roku zawitało ono ponownie w szeregach Google Play. Twórcy poinformowali o tym na swoim Twitterze, dziękując przy okazji wszystkim wspierającym. Dzięki sugestiom wszystkich użytkowników dotyczącym alternatywnych metod dystrybucji, MetaMask jest teraz bardziej odporny. Niezależnie od tego czy był to przypadkowy błąd, czy nie, społeczność stała się przez to znacznie silniejsza.

Kontrowersje

Jak można się było spodziewać, decyzja Google o zbanowaniu i wycofaniu MetaMask ze swojego sklepu, wywołała w świecie kryptowalut prawdziwą burzę. Firmę oskarżono, jako że podjęte przez nią kroki, miały posłużyć w celu osłabieniu rynku dApp. Okazuje się jednak, że było to w pełni uzasadnione.

Nagonka na Google wyniknęła przede wszystkim z tego, że podobna sytuacja z ich strony miała miejsce wcześniej w grudniu 2019 roku, ale tamtym razem z udziałem Youtube. Z niewyjaśnionych przyczyn aplikacja zaczęła banować konta oraz filmy publikujące treści związane z kryptowalutami. Zbanowaniu uległy w dużej mierze boty i konta fikcyjne, ale nie tylko. Część z zablokowanych kont publikowała na swoich kanałach edukacyjne filmiki na temat kryptowalut czy blockchaina.

Podobnie jak w przypadku aplikacji MetaMask, po kilku dniach wszystkie zbanowane na Youtubie konta i filmiki zostały odblokowane i przywrócone na stronę. Google oznajmiło po wszystkim, że cała sytuacja była wynikiem nieporozumienia. Jednak całe to zajście pozostawiło po sobie duży niesmak w społeczności kryptowalut, a fakt, że niedługo potem miała miejsce bardzo podobna sytuacja, dał ludziom sporo do myślenia. Osoby ze świata kryptowalut zaczęły poważnie rozważać, czy te wydarzenia nie mają przypadkiem drugiego dna, i czy Google nie podejmuje na swoich platformach cichej walki z kryptowalutami. Niestety, ale wygląda na to, że tak właśnie jest.

Co więcej, do karuzeli anty-krypto, którą nakręciło Google, dołączają inne koncerny technologiczne, jak np. Apple. Giełda Coinbase, która jest częścią App Store, ogłosiła niedawno, że aplikacja Coinbase Wallet nie będzie już działać w przeglądarce dApp, ponieważ nie jest to zgodne z zasadami sklepu.

Nie wiadomo, czy na tym zakończy się cała sytuacja. Istnieje możliwość, że ruch anty-krypto będzie kontynuowany także w tym roku. Nie wykluczone również, że jest to dla Google, Apple i podobnym im koncernom, tylko środek do celu. Być może sami planują wprowadzić na rynek swoje własne cyfrowe waluty. Weźmy za przykład Facebooka, który kiedyś samoistnie banował reklamy dotyczące blockchaina, a teraz tworzy swoją kryptowalutę – Librę.

Źródło: Google uzasadnia zablokowanie aplikacji Metamask w Google Play

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *