NDF Pilot Polski fundusz kryptowalutowy

Komisja Nadzoru Finansowego, do której się zwracała, tłumaczy odmowę przede wszystkim tym brakiem w Polsce regulacji prawnych dotyczących takiej formy inwestowania na rynku kryptowalut.

Inne fundusze zarabiają

Inne kraje są bardziej przyjazne cyfrowym walutom. Obecnie na całym świecie działa ponad 600 funduszy kryptowalutowych. Zarządzają one pieniędzmi klientów i inwestują je na ich korzyść na giełdach cyfrowych aktywów. Pomnażają je również dzięki arbitrażowi oraz zwiększającej się liczbie instrumentów pochodnych opierających się między innymi na Bitcoinie.

To spore pieniądze, ponieważ kapitalizacja rynku kryptowalutowego na początku 2020 roku sięgnęło już ponad 240 miliardów dolarów amerykańskich. Beneficjentami tych dochodów są na razie przede wszystkim mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ponieważ to w tym kraju pojawiły się pierwsze regulacje prawne związane z obrotem Bitcoinem oraz wprowadzono kontrakty terminowe na tę najstarszą kryptowalutę. Dzięki przepisom można było również wypromować kryptowalutowe odmiany tradycyjnych funduszy hedgingowych i inwestycyjnych. Warto wiedzieć, że Pantera Capital, czyli jeden z największych obraca ponad dziś 350 milionami dolarów.

Komisja tłumaczy się brakiem przepisów

Tę sprzyjająca dla cyfrowych pieniędzy sytuację w innych krajach próbuje od ponad dwóch lat wykorzystać w Polsce spółka NDF Pilot. W listopadzie 2017 roku złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na stworzenie pierwszego rodzimego funduszu, który mógłby zarządzać finansami klientów na rynku kryptowalutowym. Przez prawie dwa lata KNF milczała w tej sprawie. Dopiero w kwietniu 2019 roku odmówiła zgody. Komisja tłumaczyła to tym, że licencja taka nie może zostać wydana, ponieważ według obowiązującego dziś prawa żadna Alternatywna Spółka Inwestycyjna (ASI) nie może być kojarzona z działalnością inwestycyjną związaną z rynkiem kryptowalut. Przede wszystkim dlatego, że jest on obarczony ponadprzeciętnym ryzykiem, które znajduje się obecnie „poza obszarem prawnej regulacji”. KNF nie wyklucza jednak, iż w przyszłości takie regulacje prawne dotyczące walut cyfrowych z pewnością się pojawią.

Spółka nie rezygnuje z promowania inwestycji w kryptowaluty

Spółka NDF Pilot odwołała się od tej decyzji i na razie nie otrzymała jeszcze odpowiedzi. Nie przestaje jednak promować inwestowanie w kryptowaluty. Obecnym założeniem tego funduszu jest przeznaczanie środków inwestorów na realizację transakcji na bazie wielu giełd istniejących obecnie w różnych częściach świata. Dzięki zastosowanemu dodatkowemu oprogramowaniu stwarza to możliwość wykorzystania arbitrażu oraz różnicy cenowej poszczególnych cyfrowych aktywów.

– Inwestujemy również długoterminowo, w projekty typu ICO, STO, które mają szanse przynieść korzyść inwestorom – powiedział Roman Zaborowski ze spółki NDF Pilot

Previous Post
Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *